2011. február 14., hétfő

Ami megmaradt

Többet nem fogok siránkozni, de ezt még felrakom:

2011. február 13., vasárnap

Kihasználjuk-e az Internet lehetőségeit?

Már régóta foglalkoztat, hogy létrehozzak egy olyan teszt (quiz, feladatlap) bázist, amelyet akármikor, akárhol könnyen elérhetek, felhasználhatok. Ez az elvárás akkor fogalmazódott meg bennem, amikor a nyolcadik osztályosoknak bevezették a képességvizsgát, 2002 után. El is készült egy olyan mappa, amely tartalmazta azt a 100 tesztet, amit a tanügy minisztérium közrebocsátott, és még sok saját készítésű (World-ben megírva). Ezeket fénymásolóval sokszorosítottam, mivel akkoriban a nyomtatok nem hányódtak a tanárikban.   Később (amikor már a nyomtató is kéz alatt volt) csak olyan tesztekre, feladatlapokra gondoltam, amelyeket ki tudok nyomtatni. Én a legmegfelelőbbnek a Mathematics Worksheet Factory programot találtam, amellyel nagyon sok féle feladatlapot lehet összeállítani és kinyomtatni. 30 napos változata innen letölthető: http://www.shareup.com/Mathematics_Worksheet_Factory-download-32402.html . Saját igényünk szerint magyarosítani lehet, és ami nem elhanyagolható, ki lehet nyomtatni a megoldáskulcsot is. Tanítóknak és matematika tanároknak nagyon jó. Egy gombnyomásra újabb változatot lehet generáltatni, más számokkal.
Sajnos nem a mi tantervünkhöz igazodik, ezért nem mindig alkalmazható.  Ezért fogtam neki Excelben készíteni a feladatlapokat. Kihasználtam, hogy Excelben generáltatni lehet véletlen számokat ilyenképpen egy gombnyomásra újabb feladtlap készült. Majd makrókkal elértem azt, hogy a teszt eredményét is kiírta. Ez két szempontból is jó volt. Egyik, hogy a tanulók nagyon kedvelték, a másik hogy meg volt oldva a jegyadás. Ezeket több évig használtam, minden számítógépre fel volt másolva és fejezet végén ismeretellenőrzésre használtam.
Később, amikor az iskolákba bevezették az AEL-es oktatást, mivel csak vesződés volt a programmal való tanítás, lefordítottam magyarra 20-25 leckét s így már könnyebben ment velük az oktatás, majd felraktam tárhelyünkre és onnan indítottuk (így még könnyebb volt, nem kellett minden megjavított gépre újból felmásolni). Onnan indítva használtuk most már magyar nyelven, sokkal jobb eredménnyel. Ekkor jött a gondolat, hogy ezeket a teszteket még szaporítsam, így jött össze egy tesztbázis, kb. 6 - 7000 kérdéssel. Ezeket itt lehet elérni: http://fitodi.byethost24.com/Matematika/ és http://fitodi.byethost24.com/tesztek/
Nagy szerencse, hogy a tesztjeimet nem az iskola honlapjának tárhelyén tároltam, így megmaradtak honlapunk törlése után is, és használhatók továbbra is.
Az eddig leírtakkal szerettem volna felvezetni, hogy miért is használom most már, és miért ajánlom mindenkinek, hogy használja a következő oldalakat, nemcsak matematika órán:
·         http://www.thatquiz.org/ - angol oldal. Lehet gyakorlásra, ismeretfelmérésre használni. Osztályokat lehet regisztrálni, a teszteket meg lehet oldatni online módon, vagy ki lehet nyomtatni. Az eredményeket ki lehet menteni Excel munkalapra. Nagyon jó, ingyenes. Ami nagyon tetszik, hogy saját alkotású teszteket is létre lehet hozni, egy jó válaszos, párosítós és diasorozatos (a diára kérdést írsz, s rá több választ, amelyekből egy jó, ezt kell kiválasztani,  vagy lehet több jó válasz is, de ezeket be kell írni) kérdésekkel.
·         http://www.ixl.com/ - angol nyelvű. Itt is lehet osztályt (egyet) regisztrálni, de ingyenesen csak 30 napig (én már a harmadik osztályt regisztráltam, más-más e-mail címmel; lehet). Óvodásoktól nyolcadikig mindenki számára van kérdés. Regisztrálás után a tanulók dicsérő okleveleket kapnak (ezért nagy az igyekezet). Nagyon sok féle szempontból lehet kimutatást generálni (előmenetel, idő, pontszám,…). Ez is nagyon jó csak 30 napos. Igaz regisztrálás nélkül is 20 gyakorlatot el lehet végeztetni, ez egy órára elégséges alkalmazásként.
·         http://altsuli.hu/ - Ez magyar oldal. Nem csak matematika órán, hanem  földraj, történelem, magyar órán is lehet használni, s az alsó tagozaton is. Nemcsak felmérésre használható, szemléltetésre, gyakorlásra is.
·         http://www.classmarker.com/ - Angol nyelvű, osztályt lehet regisztrálni, saját felmérőket lehet alkalmazni.
Ezeket az oldalakat s még nagyon sok van a gyűjteményemben, ha van internet-hozzáférés, kár nem használni. Megkönnyítik a tanár munkáját, aktivizálja a tanulókat (nálam az informatika teremben 8-14-ig nonstop munka folyik, ki a diplomáért, ki a felmérő jegyért ül a gép mellé, még ha 10 percre is, de dolgoznak egyfolytában a tanulók) és nem utolsó sorban a tanulók megszokják a jövő munkastílusát.

2011. február 8., kedd

Létezik-e főnixmadár?

A téli vakáció első felében  azzal voltam elfoglalva, hogy tökéletesítsem azt a munkafüzetet (Excel), amely a névsor beírása, az általánosok bevezetése után kiszámítja a félévi általánosokat (ez nem nagy dolog).  Ez kiírja a statisztikához szükséges dolgokat, hogy mennyi a tanulók száma, akiknek általánosuk 9 – 10 között van, 8 – 9 között van, stb. és ami a legérdekesebb ebben a munkafüzetben, az, hogy tanulónként értesítőt hoz létre félév végi általánosai szerint. A félév utolsó napján ki is osztottam 5. osztályos tanulóimnak az értesítőket, tehát kész volt a munkafüzet, de szerettem volna tökéletesíteni. Úgy gondoltam, ha már dolgoztam rajta, akkor megosztom pedagógustársaimmal a http://didactic.ro weboldalon. Ha már közzéteszem, gondoltam kétnyelvűre alakítom (román – magyar), ami sikerült is, és nemsokára elküldöm. Íme két kép a munkafüzetből:


A hét második felében volt egy olyan ötletem, hogy a weboldalunkat mentsem le, de elvetettem a gondolatot, mivel nagyon sok képet tartalmaz (kb. 2000 db) és nem lett volna időm és türelmem kivárni a letöltést. Tehát weboldalunk maradt úgy, ahogy volt.
Amint az előző bejegyzésben írtam, most már NINCS.
Na, azért valami csak megmaradt belőle, a régebbi oldalak, amelyek nem az amerikai szerveren vannak tárolva.
Hatalmas munka vár rám, vissza szeretném az anyag egy részét állítani. Előbb azonban a megmaradt rész linkjeit kell kijavítanom.
A megmaradt rész itt érhető el: http://borosnyo.uw.hu.
Látogatóink elnézését kérve, jó böngészést kívánok!

2011. február 7., hétfő

Hogyan tovább?

Nagy veszteség érte iskolánkat és engemet is, mivel úgy néz ki, hogy törölték két-háromévi munkámat (munkánkat). Weblapunk tárhelye nem fizetős tárhely volt, amint a képen is látható, de ennek ellenére elég jó ajánlatnak nézett ki, amikor elhelyeztem a tartalmakat. Sajnos bebizonyosodott, hogy ami olcsó, az híg is.

Most, amikor kezdett nőni a látogatottságunk, egyszerűen eltűnt 2GB-nyi anyagunk, szövegek, fényképek, klipek és az a sok link, ami összekötötte mindezeket. Épp tegnap néztem be a 2009-2010-es fotógalériába, és 50000-en felül volt a találatok száma (ennyiszer nyitottuk meg az oldalakat). Az újabb, a 2010-2011-es tevékenységeinket összefoglaló oldalunkat is 1000-en felül látogatták meg (2011. január 1-től).
Semmi értelme most az eltűnt dolgokról dicsérő szavakat zengeni, mert, ami volt, az már nincs. Egy kattintás, vagy egy szkript lefuttatása és oldalaink szövegei, képei és kapcsolatai a semmivel váltak egyenlővé.

Mi lehet az oka a törlésnek?
Meglehet az, hogy a hét végén telepítettem egy egyszerű fórum motort, amelynek segítségével tanulóink, a szülők és pedagógustársaim véleményt nyilváníthattak volna, s ami olyan szkripteket futtat, amelyek nem voltak engedélyezettek a szerveren, vagy amelyeket a szerver nem engedélyezettnek lát. Ennyi!
Volt oldalunk-nincs oldalunk!
De lesz megint, ha úgy nem is tudom visszaállítani olyanra, amilyen volt (úgy még egyszer nem is lehet), lesz egy másik, még jobb, még szebb és mozgalmasabb, hiszen itt a HTML 5, a WEB 2.0., stb. Most csak arra, kell vigyázzak, hogy a tárhelyet jól válasszam meg. Pénzesre most sem gondolhatok, hiszen pénzre nem számíthatok a Helyi Tanács részéről (második éve nem fizetnek bérletet sem, nekem kb. 1500 lejjel tartoznak már).
Elnézést kérek mindenkitől, aki meg szeretné látogatni oldalunkat és a képen látható logóval találkozik!